Prejsť na obsah Grafická verzia

Okolo Levoče sa už jazdí po diaľnici

  • 30.11.2015

Historické centrum starobylej Levoče si vydýchne. Od dnešného dňa už nebudú kamióny a tranzitujúce autá prechádzať cez mesto. Hotová je už aj druhá časť dvadsaťkilometrového úseku D1 Jánovce – Jablonov s tunelom Šibenik. Levočskú diaľnicu dnes slávnostne uviedol do prevádzky minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

„Kľúčová slovenská diaľnica D1 sa na východe pomaly, ale isto sceľuje. Dnes je možné prejsť bezpečne a rýchlo od Ružomberka až po Fričovce, čo je 120 kilometrov. V decembri otvoríme ešte úsek Fričovce – Svinia, takže na Vianoce sa už môže verejnosť  tešiť na plynulú jazdu až do Prešova,“ povedal na slávnostnom otvorení minister Ján Počiatek. Ako dodal, „celkovo bude v tomto roku dokončených 56 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, čo je naozaj zásadný posun v budovaní diaľničnej siete na Slovensku. Treba pripomenúť, že toto všetko sa nám podarilo najmä vďaka výraznej podpore európskych zdrojov.“
Po sprejazdnení obidvoch úsekov sa kompletne odkloní tranzitná doprava z mesta Levoča a okolitých obcí. Nová diaľnica Jánovce – Jablonov s dĺžkou takmer 20 kilometrov skráti čas prejazdu o 12 minút oproti pôvodnej ceste I. triedy. Hlavným benefitom je však zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, keďže na prehustenej ceste prvej triedy dochádzalo často k vážnym dopravným nehodám.

Informácia o projekte Jánovce – Jablonov II. úsek
Lokalizácia stavby:     Prešovský kraj
Dĺžka stavby:              9,541 km
Privádzač Levoča (985 m)
Estakáda: 12 mostov
Tunel: Šibenik (dvojrúrový tunel, 588 m)
križovatka: Levoča
odpočívadlo: Levoča (veľké ľavostranné, pre oba smery)
Úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek je súčasťou základnej európskej TEN-T siete Rýn – Dunaj a je pokračovaním úseku Jánovce – Jablonov, I. úsek, ktorý bol sprevádzkovaný v októbri 2015. Výstavba diaľnice v tomto úseku preberie všetku tranzitnú dopravu, čím uvoľní existujúce cesty na účely regionálnej a vnútroregionálnej dopravy. Taktiež zlepší a zrýchli prístup do regiónu.

Financovanie: Projekt je spolufinancovaný v rámci Operačného programu Doprava z Kohézneho fondu, Prioritná os 2. Zmluvná cena predstavuje sumu 126 257 999 eur (bez DPH), z toho väčšinu pokryjú zdroje EÚ. 

Dátum poslednej zmeny: 11.05.2022 | Dátum zverejnenia: 15.12.2015